20.12.1890 se narodil Jaroslav Heyrovský

21.12.2023

Jaroslav  Heyrovský se narodil do rodiny univerzitního profesora  Leopolda Heyrovského a jeho ženy Kláry. Se svými 4 sourozenci prožil harmonické dětství plné tvoření jak v přírodovědných oborech, tak v umění či sportu. 

Hrál na klavír, hrál fotbal, lezl po skalách, plachtil po jezeře, sbíral kameny ale nejraději dělal chemické a fyzikální pokusy. Tento koníček přerostl v celoživotní osud a povolání. Vychoval řadu studentů, jež rozvíjeli potom další nové fyzikálně-chemické obory (galerie některých jeho studentů a pokračovatelů). 10. prosince 1959 přivezl jako první Čechoslovák do Prahy Nobelovu cenu. Přinášíme několik méně známých fotografií- i takový byl Jaroslav Heyrovský.

Polarografii  a jejímu vědeckému přínosu se například věnuje pořad natočený Českou televizí v cyklu České  zázraky s názvem Kapka rtuti  nebo díl pořadu Gejzír s názvem 100 let polarografie.

Životu, vědeckému dílu a odkazu Jaroslava Heyrovského  se od roku 2009 věnuje putovní výstava Příběh kapky,  která má  za sebou již  35 výstav a příští rok oslaví své 15 výročí.

 

Zoom gallery

Zoom gallery

Zoom gallery

Zoom gallery

Zoom gallery

Zoom gallery

Zoom gallery

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NJH > Novinky > 20.12.1890 se narodil Jaroslav Heyrovský