Ceny NF JH uděleny

19.12.2007 místo zpěvu Karla Gotta tikající rtuťové srdce

Ceny NF JH uděleny

Slavnostní předávání Cen Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského proběhlo v tradičním duchu. Nebylo bombastické, ale opět bylo jedinečné! Přišla vedle oceněných laureátů a jejich učitelů či konsultantů i řada rodičů a sourozenců. Pro mnohé z nás nastal v tu chvíli ten správný předvánoční čas.

Letos byli oceněni dva fyzikové, protože jejich mezinárodní úspěchy byly opravdu mimořádné, jak připomenul prof. dr. Ivo Volf, předseda ÚV FO. Letmo spočítal, že za dobu trvání mezinárodních olympiád v MO, FO, ChO a BiO byli reprezentanti ČR úspěšní téměř 80 %, když za úspěšné počítáme ty, kteří získali jednu z medailí. A to prof. Volf nepočítal ty, kteří získali např. čestné uznání. Správně připomenul, že s takovou bilancí úspěšnosti se nemůže chlubit žádná česká sportovní reprezentace, ani nemluvě o výši nákladů při jejich výjezdu!

Protože se ceny uděluji v předvečer narozenin prof. Heyrovského (*20.12.1890), tak náš přední didaktik chemie doc. dr. Karel Holada z UK a pan dr. Michalel Heyrovský předvedli všem názorně promítané pokusy s rtuťovou kapkou, např. rtuťové srdce nebo princip polarografie.

Poděkování za úspěch akce patří ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a pracovníkům národního institutu dětí a mládeže MŠMT.

NJH > Novinky > Ceny NF JH uděleny