Jaké bylo letošní předávání Cen NF JH?

20.12.2011 19.12.2011

Trochu jiné než v minulých ročnících. Hned v úvodu jsme uctili minutou ticha zesnulého prezidenta Václava Havla. Čestný předseda Akademie věd Prof.Ing. Rudolf Zahradník, DrSc. hned v úvodu svého tradičně krásného projevu uvedl lidské společné přednosti Jaroslava Heyrovského a Václava Havla.

Nové a netradiční bylo i ocenění sedmnácti učitelů či konsultantů vítězů letošní SOČ, která má 18 oborů.

Ceny NF JH předávali společně státní tajemnice – náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy paní Ing.Eva Bartoňová, která nad celou akcí převzala záštitu, spolu s Dr.Michaelem Heyrovským. Již tradiční byla obálka s finanční odměnou, diplom, krásné knihy, CD , ale letos poprvé i krásná plaketa J.Heyrovského od ústavu fyziální chemie Jaroslava Heyrovského AV.

Mezi nejúspěšnější laureáty Cen NF JH letos rozhodně patří studenti Stanislav Fořt z Tábora (fyzik a astronom) spolu s chemikem Františkem Petroušem a bioložkou Katkou Medkovou. Nej, nej učitelem byl oceněn Dr.Ivo Králíček, který ocenění NF JH převzal již potřetí – vždy za přípravu vítězů biologické olympiády.

Ocenění učitelům vítězů SOČ předával spolu s paní náměstkyní ministra i Mgr.Svoboda-zástupce firmy Intel , která významně pomáhá při vysílání českých studentů na zahraniční soutěž Intel ISEF v USA.

Letošní laureáti z řad sočkařů Tereza Krajíčková z Brna a Lukáš Kolář z Pardubic představili své oceněné práce Možnosti využití paramagnetických částic a elektrochemických technik pro analýzu protoonkogenu bcl-2 a Studii nulového rodinného domu. Lukáš měl navíc mikrofon, protože statečně bojoval s nachlazením.

O profesoru Jaroslavu Heyrovském, v předvečer výročí jeho narození (20.12.1890) pohovořila paní Ing.Květa Stejskalová,CSc. - spoluautorka velmi úspěšné výstavy o prof.Heyrovském Příběh kapky.

Kdo koho nominoval?

Laureáty Cen NF JH nominovaly ústřední komise příslušných předmětových olympiád. Učitele laureátů k ocenění nominovali sami laureáti.

Obdobně učitele či konsultanty k ocenění navrhovali sami vítězové SOČ. Jen jeden jediný (fyzik) prohlásil, že mu nepomohl nikdo s ničím, proto nikoho nenavrhl k ocenění.

V rubrice Fotogalerie najdete první fotky, ale postupně je budeme doplňovat dalšími.

Ročník 2011 je za námi, držte nám palce, ať se nám podaří získat prostředky pro příští ročník 2012.

 

Jaké bylo letošní předávání Cen NF JH?
NJH > Novinky > Jaké bylo letošní předávání Cen NF JH?