Michael Mikát - laureát Ceny NF JH stříbrný v Kodani

29.9.2008

Michael Mikát v Kodani
Michael Mikát v Kodani
Michael přebíá Cenu NF JH z rukou dr.Michaela Heyrovského a prof.Rudolfa Zahradníka
Michael přebíá Cenu NF JH z rukou dr.Michaela Heyrovského a prof.Rudolfa Zahradníka

Michael Mikát získal další významné ocenění. Po Ceně NF JH si z Kodaně odvezl i stříbro.

Druhé místo získalo Česko díky projektu Michaela Mikáta (Autor: Jan Červenka).

Nejenom totálním zápalem pro věc, který Michael Mikát prokázal i tím, že i v Dánsku odbíhal od recepcí a večeří, aby zkoumal místní flóru a faunu, přesvědčil tento mladý biolog porotu. Jeho projekt mapuje unikátní chráněnou oblast nedaleko Hradce Králové, která je podle slov oceněného Michaela ohrožena zastavěním.

Místo je mimo jiné unikátní i výskytem jedné čeledi vážek s názvem šídlatky, které se ve zkoumané lokalitě Na Plachtě nacházejí v řádech tisíců exemplářů. Právě ty Michaelovi posloužily jako studijní materiál a mladý vědec se rozhodl prozkoumat jejich migraci v závislosti na jejich životních podmínkách.

"Výzkum probíhal tak, že jsem prošel asi sedm mokřadů a v každé oblasti jsem odchytal šídlatky, označil je speciálním fixem a pustil. To trvalo několik dní, poté jsem sebral výsledná data o tom, jak hmyz migroval a ta jsem pak pomocí počítače vyhodnotil. Vše jsem dělal po škole, většinou od dvou do desíti hodin," popisuje pro Aktuálně.cz oceněný biolog.

Odměna? Výzkum, cestování i ochranářství

Odměnu pět tisíc euro chce Michael použít buď k výpravám za pozorováním přírody na jiných kontinentech, nebo na financování výzkumů, které si naplánoval na vysokou školu. "Také je varianta, že si zaplatím nějakou tůňku Na Plachtě," přemýšlí oceněný Michael Mikát. A jestli se domnívá, že jeho umístění pomůže k záchraně lokality? "To závisí hlavně na tom, do jaké míry se tématu chopí média, bez jejich podpory by to bylo složitější, je důležité, aby se o té lokalitě a jejím významu vědělo," přiznává.

Kromě hlavních cen byly den předtím uděleny i zvláštní ceny, které udělují přední vědecké organizace sdružené v projektu EIRO forum, například švýcarský CERN nebo Evropská kosmická agentura ESA. Některé z cen dále dotují přední dánské společnosti s ohledem na využitelnost projektů.

Mezi oceněné se tak například dostali Švédové Karl Larsson a Gunnar Peng, kteří navrhli nový způsob, jak by se časem speciální vlaky mohly pohybovat nad kolejnicí díky magnetickému poli.

Poprvé letos byla udělena cena za mezinárodní spolupráci, a to pro projekt, který se zbýval léčbou obličejových ekzémů. Příštím hostitelem soutěže mladých vědců se po slavnostním galavečeru stala Francie.

NJH > Novinky > Michael Mikát - laureát Ceny NF JH stříbrný v Kodani